Ústecký znicenekostely.cz - Poškozené a zničené kostely a kaple v ČR / Ústecký /

dobré zprávy

 
kostelnikrtyne
Člen
#1 | Zasláno: 4 Říj 2008 21:43
Reagovat 
Tento web je svou podstatou smutný a zabývá se neradostnými událostmi. Přesto i v něm je možnost poukázat, že spousta památek nejenom chátrá a další přibývají, ale mnohé se dávají "do richtiku".

Prosím, změňte následující:

Bystřany, osada Úpořiny: na místě zbořené kaple letos postavena v září vysvěcena nová středně velká kaple svatého Floriána s věžičkou. Financoval obecní úřad Bystřany. Plánuje se také výstavba nové kaple ve Světicích, opět na místě, kde stávala stará, zbořená.

Bystřany- evangelický kostel: pod lešením, v rekonstrukci, věž již má novou fasádu, momentálně se renovuje dřevěná část věžice, která byla na spadnutí. Podle zpráv má dojít k citlivé obnově kostela, ovšem svému původnímu účelu sloužit nebude.

Bílina: obávám se, že žádná kostel sv. Šebestiána v Bílině není a nebyl- jedná se ve skutečnosti o kostel sv. Štěpána. Prosím, smažte. Barokní socha sv. Šebestána stojí na konci Bíliny, po pravé straně silnice směr Louny.

Teplice: chybí zmínka o loretánské kapli, která stála v místech za dnešním gymnasiem

V Teplicích je aktuálně zajímaví výstava o zbořeném evangelickém kostele v Trnovanech, vzácné secesní stavbě.

Mukov: dnes se v kostele svatého Prokopa konala konala slavná mše. Tento výstavný monumentální kostel je v péči místních nadšenců, kteří se o něj starají, uklízejí jej, konají koncerty, letos nechali opravit varhany a chystají se na obnovu střechy. Mimochodem: menza- obětní stůl v mukovském kostele je sem deponována ze zbořeného kostela v Jenišově Újezdě. Hlavní oltář ze zedevastovaného kostela v Mirošovicích (je to jen opravená slupka) se nalézá v arciděkanském chrámu v Bílině. Oltářní obraz ze zasypaného kostela v Radovesicích najdete v podkruchtí kostela v Kostomlatech.

Zdraví Martin Šístek
Návštěvník
#2 | Zasláno: 13 Říj 2008 14:17
Reagovat 
Děkuji za dobré zprávy!! Záznamy o Bystřanech jsem aktualizoval (i s pomocí www.bystrany.cz). Pokud jde o Světice, dal jsem info o plánované obnově ke kapli na návsi - ani na webu obce není přesně uvedeno, kterou z obou zbořených kaplí plánují obnovit. Možná se časem dostane na obě a pak i na zbořenou kapli v osadě Nechvalice.

Bílina - jméno kostela opraveno, ale ještě tam záznam o něm zůstává dvakrát. Duplicit je u zbořených staveb ještě asi 400, vznikly při přechodu na novou verzi stránek, postupně je odstraňuji.

Teplice - zázanam o loretánské kapli chybí proto, že dle mých informací byla kaple zbořena spolu s přilehlou hrobkou Clary-Aldringenů již v roce 1929. Ale možná mám špatné informace...

Ještě jednou díky.

Michal Valenčík
kostelnikrtyne
Člen
#3 | Zasláno: 13 Říj 2008 17:18
Reagovat 
Tak pokud vím, Světice měly pouze jednu kapli, tu na křižovatce. O další nevím. Pak nad vesnicí je tzv. Morový vrch, kde měl být morový kámen. Hledal jsem to, nanašel- což ovšem neznamená, že tam není!

Věž bystřanského kostela má novou fasádu a dřevěná konstrukce se vyměňuje. Žel kolem něj roste satelitní městečko...

Nechvalice: to je pár baráků, pochybuji o obnově. Dle starých análů tam také měla stát barokní socha sv. Jana Nep. není po tom ani vidu, ani slechu. Včera jsem tam byl, je to osada dosti destruovaná.

Teplice: loretánská kaple na místě cca dnešní školní jídelny u gymnázia. Před rokem 1930 zbořena. Ještě před ní tam měl stát gotický kostelík.

kostelnikrtyne
Člen
#4 | Zasláno: 13 Říj 2008 17:34
Reagovat 
Teď jsem se na to koukal, ano, je možné, že tam (ve Světicích) byla výklenková... Dále jsem zjistil, že v přehledu chybí osada Nové Dvory. Část obce pohltila E55, dvě třetiny ale stojí. Ve vsi stále kaple, podle mých informací /zrovna zpracovávám pro OÚ v Bořislavi dějiny farnosti/ postavena v roce 1892. Kaple v Nechvalicích z roku 1905, zasvěcení neznámé.
Pozor, kaple ve Velvětech nezasvěcena sv. Anně, zasvěcení neznámé. Fotka je v oblastním archivu Tpc, v kronice Rtyně. Stála u stromu naproti Panskému dvoru, kde je nyní fajn restaurace.

Svaté Anně zasvěcená velká mešní kaple v Kozlíkách (post. 1907), zbořena 1967, když se korigoval potok. Sloužily se tam pravidelně jednou za dva měsíce mše, fotka je ve staré kronice Rtyně. Z mobiliáře se bezpečně zachoval zvonek při zvonění pozdvihování---nyní v kapli ve Vrahožilech (zvonek je signován). Před první světovou válkou se v Kozlíkách počítalo se stavbou filiálního kostela, nerealizováno.
admin
Administrátor
#5 | Zasláno: 15 Říj 2008 21:27
Reagovat 
Ohledně těch Světic - taky jsem žil v tom, že tam byla pouze jedna kaple, ta na křižovatce. Na webových stánkách Bystřan (www.bystrany.cz) je ale hned na úvodní stránce v sekci aktuality dokument "Bystřanské zrcadlo 2-2008", kde jsou dvě staré fotky kapliček ve Světicích. I když je u jedné uvedeno, že je to "torzo kaple ve Světicích" je evidentní, že stavba je celá a že není totožná s druhou fotkou kaple. Nicméně fotku kaple s věžičkou jsem přidal k heslu kaple na křižovatce, ta zjevně byla ta hlavní.

Doplnil jsem info o kaplích v Nových Dvorech a Kozlíkách a taky datum postavení kaple v Nechvalicích.

Pokud jde o kapli ve Velvětech, pokud není známo zasvěcení, proč by nemohlo jít o kapli sv. Anny? Nevím už, odkud jsem to zasvěcení vzal, možná z Catalogu cleri...

Nemohl byste nascanovat fotky kaplí ve Velvětech a Kozlíkách ze staré kroniky Rtyně a umístit je na tyto stránky? Děkuji.

Michal Valenčík
Návštěvník
#6 | Zasláno: 16 Říj 2008 16:08
Reagovat 
S těmi Světicemi je to podivné... Bohužel Světice už z hlediska farnosti patří do Teplic a prameny teplické farnosti jsem neměl příležitost hlouběji zkoumat. Možná mi něco víc řekne místostarosta Kamenský...

Co se týče té jedné bystřanské kaple u evangelického kostela, tak: přímo u něj žádná kaple nebyla, mapa mate...ale: jelikož mám známou v Bystřanech, která je starousedlice z německo-české rodiny, říkala, že na těch loukách nad kostelem bývala vodárna se studánkou a křížem, popř. i výklenkovou kapličkou. Tedy někde v místech, kde se buduje bystřanský satelit, trochu výš. Pátral jsem po tom, nenašel, je to tam dost zarostlé, ale myslím, že nějaké zbytky tam budou.

Pokud půjdu do archivu a bude možnost skenu, rád to udělám.

A nakonec smutná věc: bývalý hřbitovní kostelík sv. Kříže (Seumeho kaple) v Lipové ulici, TEPLICE - barokní, zač. 18. století, havarijní stav
-----sanktuska je z mědi, a tak zloději nejenže loupou jako z perníkové chaloupky části sanktusky, ale také poničili střechu, takže obrovská díra ve střeše, zdivo provlhlé, římsy opadané, v interiéru obrovská houba. Bez mobiliáře. V nájmu řeckokatolické církve, ale ta ji neužívá a odmítá se o ní starat- vlastník nemovitosti děkanství Teplice zase svádí odpovědnost na nájemce, neboť ve smluvě tak ošetřeno. Výsledek je žalostný...

Martin Šístek
admin
Administrátor
#7 | Zasláno: 16 Říj 2008 18:02
Reagovat 
Doplnil jsem údaje o Seumeho kapli.

Zdraví MV
saratof
Člen
#8 | Zasláno: 19 Říj 2008 17:59
Reagovat 
Za Kuksem pod lomem na pískovec stála cihlová kaple nad "léčivím" pramínkem.Nechal ji postavit jeden sedlák ze Slotova jako dík za vyléčení očíkolem roku 1910.Po propadnutí střechy a lemby v 70.letech ji jeden občan Stanovic rozebral na materiál a nechal jen obvodové zdivo do výšky 1m
kostelnikrtyne
Člen
#9 | Zasláno: 22 Říj 2008 10:40
Reagovat 
Bylo by velmi zajímavé sledovat, kde a jak skončily rozebrané kostely či kaple nebo sokly ze statuí. Například nedávno našli v Kostomlatech kamenný článek s nápisem "St. Prokopius" ze zdi poutního kostelíka v téže obci zrušeného za Josefa II. Víte kde? Na stěně pustého prasečáku v centru obce.
kostelnikrtyne
Člen
#10 | Zasláno: 22 Říj 2008 10:58
Reagovat 
V pondělí jsem byl v archivu v Teplicích: skenování je možné, ale dotyčný badatel musí si přinést svůj přístroj. jiný nemají. Nebo foťák. Jelikož nemám ani jedno, tak fotky velvětské, kozlícké i sezemické kaple jen tak brzo asi-bohužel- nebudou. Velvětská kaple stála na návsi, vedle stromu, po pravé straně minispískoviště. Byla velmi pěkná, malebná, s hezkou věžicí. Nad vchodem nápis AVE MARIA.

admin
Administrátor
#11 | Zasláno: 23 Říj 2008 12:46
Reagovat 
Doplnil jsem info o kapli ve Velvětech, děkuji.

S těmi fotkami z archivu je to smůla, nepodařilo by se Vám ten foťák od někoho půjčit? Ty fotky nemusí být superkvalitní, hlavně aby lidé vůbec získali představu, jak kaple vypadaly.

A s tím prasečákem - raději bez komentáře...

Zdraví M.V.
admin
Administrátor
#12 | Zasláno: 23 Říj 2008 13:01
Reagovat 
Info o kapli u Stanovic doplněno, děkuji. Udělal jsem i její fotky, brzy je na stránky přidám.

Zdraví Michal Valenčík
kostelnikrtyne
Člen
#13 | Zasláno: 15 Pro 2008 17:13
Reagovat 
BYSTŘANY --- Evangelický kostel se podařilo ke konci roku opravit: fasáda, střecha a věž jsou ve výborném stavu- zdroj: Teplický deník, 4. 12. Fotodokumentace přiložena.
Návštěvník
#14 | Zasláno: 1 Čvn 2019 13:42
Reagovat 
Preji pekny den,

pred nedavnem jsem natrefil na clanek, ktery pojednava o svetickem moru. Podle autora byla kaple ve sveticich vystavena z tzv. kameni milosrdenstvi, na ktere r. 1680 teplicti davali jidlo pro morem zasazene obyvatele obce. Puvodni, predpokladam vyklenkovou, kapli z r. 1700 nahradila po roce 1918 kaple vetsi s vezickou (viz pametni desky na historicke fotografii, ktere jiste nesou jmena padlych z velke valky).

A. Kagrnitz
admin
Administrátor
#15 | Zasláno: 3 Čvc 2019 07:47
Reagovat 
Informace doplněna, děkuji.
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 
Nick:

Uživatelské jméno  Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®