Liberecký znicenekostely.cz - Poškozené a zničené kostely a kaple v ČR / Liberecký /

Kostelík Nejsvětější Trojice - Hostíkovice

 
Vianney
Člen
#1 | Zasláno: 1 Pro 2009 14:59
Reagovat 
Kostelík v Hostíkovicích má velice dlouhou historii a kromě v 18. století prolámaných nových oken si vpodstatě zachoval svůj středověký vzhled. V roce 1975 byl uzavřen, postupně sloužil jako rekreační objekt a výstavní prostor. V roce 2008 dostal duchovní správce od kostela klíče a jelikož kostel byl v té době už bez využití, rozhodl se zkusit jej vrátit liturgickým účelům.
Vpodstatě stačilo provést generální úklid, obstarat dřevěnou desku na oltář a pár lavic (z původního inventáře se nezachovalo nic, F. A. Heber v 19. století zmínil, že v kostele se nachází křídlový oltářsv. Václava, Vavřince a Štěpána. Tento oltář později koupil za 8 zlatých Albrecht Vincenc z Kounic a odvezl jej kamsi do Prahy, a zvon, který byl v sanktusníku, byl kdysi přenesen do věže kostela sv. Ondřeje v Jestřebí, kde visí dodnes).
V sobotu 17. května 2008 se v kostele konala po 33 letech první bohoslužba a od té doby se tam slouží vždy od slavnosti Nejsvětější Trojice do října 1x za měsíc Mše sv.

Pár fotek:
původní stav před úklidem: http://img0.signaly.cz/fotoalba/17824/cf19d4b2c1393374.jpg
stav dnes: http://img0.signaly.cz/fotoalba/17824/bc5104487a393375.jpg
 
Vaše reakce
Tučné  Kurzíva  Odkaz na obrázek  URL odkaz 
Nick:

Uživatelské jméno  Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.
 

Powered by miniBB®